Arhitekt: Andrej Kregar
Lokacija: Ljubljana
Tip arhitekture: Stanovanje v bloku
Leto prenove: 2014
Površina: 58m2
Fotografija: Iztok, Hvala
Stanovanje se nahaja blizu železniške postaje v Ljubljani in je postavljeno na rob kareja, iz katerega se odpira pogled proti Univerzitetnem kliničnem centru, novi pediatrični kliniki in stoječim železniškim vagonom. Bližina postaje iz vidika hrupnosti sploh ni moteča, saj tu vlaki vozijo tako počasi, da večkrat slišite opozorilo: “Vlak proti Mariboru prihaja na tretji peron”, kot pa bobnenje težkih tovornih vagonov iz koprskega pristanišča.
Stanovanje je bilo ob začetku renovacije v solidnem stanju, vendar zaradi razporeditve prostorov za mlad par popolnoma neuporabno. Stanovanje je imelo le tri prostore; ogromno dnevno sobo z jedilnico, kuhinjo in kopalnico. Projekt za obnovo smo začeli z osnovno idejo sodobne razporeditve stanovanja, saj smo želeli imeti velik bivalni prostor, kjer bodo prepletene vse funkcije dnevnega prostora, kuhinje in jedilnice. Dolgo časa smo premlevali rešitev, da bi dnevno sobo pomaknili v kot stanovanja in dosegli vzhodno in južno osvetlitev bivalnega prostora, nato pa smo se predvsem zaradi selitve celotnih inštalacij in vprašljive kvalitete izvedbe odtočnih cevi s tako majhnimi padci odločili za rešitev, ki dnevni prostor postavlja vzporedno s hodnikom in kopalnico. Spalnico smo umestili na vzhod, v jugovzhodni kot pa kabinet oziroma bodočo otroško sobo. Kabinet je po tej zaslugi odlično osvetljen, kar je za sodoben način bivanja mladih kreativcev, ki težko dobijo službo in se praviloma preživljajo s projektnim delom, ključnega pomena, saj v tem prostoru preživijo večji del dneva.
Stanovanje je opremljeno tako, da je v njem kar se da veliko sodobne arhitekture in uporabnega prostora. Najbolj materialno bogata je kopalnica, kjer je kvaliteta in dolga življenjska doba opreme odločilnega pomena, saj so prenove kopalnic, ko lastniki bivajo v stanovanju, zelo komplicirane. V sami zasnovi notranje razporeditve se nam zdi pomembno tudi to, da smo dnevni prostor osvobodili knjižnih omar in jih prestavili na hodnik ter s tem povečali dnevni prostor.
Okna so bila že v obstoječem stanju velika, zato tudi pri drugih elementih stavbnega pohištva nismo varčevali s prostorom in smo naredili velike prehode med prostori, še posebej velik pa je vhodni predprostor, ki obiskovalca dobesedno potegne v dnevno sobo.